Avalanche Nedir? Bilinmesi Gerekenler

0 11

Kripto para yatırımcılarının son dönemde dikkatini çeken AVAX, Avalanche adındaki platformun kripto parasıdır. Bu platform, farklı bir amaç için geliştirilmiş olup, sahip olduğu özellikler ile hedefine her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Peki, Avalanche nedir? Ne işe yarar? Gelin, bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Avalanche Nedir?

Avalanche; finansal varlıklar, merkezi olmayan finans uygulamaları, ticaret ve benzeri hizmetlerin yapılmasına imkan veren bir ağdır. Kendine has bir ekosistem olarak da tanımlanabilir. Bilindiği gibi kripto paraların piyasaya sürülmesi için farklı ağların kullanılmasına ihtiyaç var. İşte burada bahsedilen ağ da, tam olarak bu ihtiyacın karşılanması için geliştirilmiştir.

Avalanche, küresel bir varlık borsası olma hedefiyle yola çıktı. Herhangi türden bir varlık biriminin ticaretinin yapılmasına veya piyasaya sürülmesine akıllı sözleşmeler ve benzeri diğer teknolojileri kullanarak imkan veriyor. Bu özelliği ile diğer seçeneklerin adeta birkaç adım önüne geçiyor. Sahip olunan bu özellikler, bu ekosistemin kripto parası olan AVAX’ın daha fazla dikkat çekmesine neden oluyor.

Blockchain sistemindeki en önemli hususlardan birisi ölçeklendirilebilme ve işlem hızıdır. Bu hususlar konusunda Avalanche ekosistemi oldukça etkili. Özellikle buradaki işlem hızının saniyenin dahi altında olduğu ileri sürülüyor.

Neden Avalanche?

Merkezi olmayan varlık ticaretine imkan veren farklı ağlar var. Bu noktada Avalanche, bazı nedenlerden dolayı öne çıkıyor. Daha önce de bahsedildiği gibi en önemli hususlardan birisi, işlem hızı. Akıllı sözleşmeler ve kullanılan diğer teknolojiler nedeniyle işlemlerin saniyeden daha küçük zaman dilimlerinde onaylanması mümkün hale geliyor.

Bu ağı kullanan geliştiriciler, istedikleri gibi bir dijital varlık oluşturabilir ve bunların farklı şartlara göre ticaretinin yapılmasını mümkün kılabilir. Bu noktada geliştiricilere verilen önemli bir özgürlük ve hareket imkanı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ağ veya ekosistem konusundaki önemli hususlardan birisi de güvenliktir. Bu ekosistemdeki güvenlik, PoS olarak bilinen Proof of Stake ile sağlanıyor. Buna ek olarak alınan diğer tedbirler ile saldırı ile buradan veri çalınması neredeyse imkansız hale geldi. İşte bu tür nedenlerden dolayı Avalanche, her geçen gün biraz daha dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.