Dash Coin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0 11

Merkeziyetsiz olma özelliğine sahip olan Dash Coin ilk olarak 2014 yılında kullanıma sunuldu. Merkezi otoriteye ihtiyaç duymaması ve diğer özellikleri ile kullanıcılara farklı avantajlar sağlayan Dash Coin nedir? Özellikleri nelerdir?

Dash Coin Nedir?

Dash Coin; düşük maliyetle finansal işlemlerin yapılmasına imkan veren ekosistemin kripto parasıdır. Finansal işlemlerin gizli bir şekilde yapılmasını sağlar ve buna ek olarak anonimlik de oluşturur. Evan Duffield tarafından geliştirilmiştir ve açık kaynak yapısına sahiptir.

Açık kaynaklı bir yapıya sahip olmasına karşın işlem gizliliğini etkili olarak sağlar ve bundan dolayı da finansal işlemlerde sıklıkla tercih edilir. Otonom bir ekosistemi var ve blok zincir kararların alındığı kendine has bir mekanizması ve bu mekanizmanın da özel bir işleyişi var.

Dash Coin Özellikleri Nelerdir?

Kripto para denildiği zaman birçok kişi bunların sadece yatırım aracı olduğunu düşünür. Ancak bunların arkasında bir proje var ve bu projenin başarısına bağlı olarak para biriminin değeri de değişiyor. Dash Coin için de benzer bir durum geçerli. Bu ekosistemin kendine has farklı özellikleri var. Bunlardan öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Finansal işlemlerde gizlilik sağlar. Kimliklerini gizlemek isteyen kullanıcıların beklentilerini karşılıyor ve onların rahat bir şekilde finansal işlem yapmasına imkan veriyor.
  • Veri aktarım hızı oldukça yüksek. Bitcoin’deki en önemli problemlerden olan veri aktarım hızı sorunun burada çözüldüğü öne sürülüyor. Dash ile işlem yapan kullanıcılar, hız konusunda sorun yaşamıyor ve böylece işlem hızının düşüklüğüne bağlı olarak ortaya çıkan sorunların tamamı ortadan kayboluyor.
  • Bu ekosistem, kendisini idare etme özelliğine sahip. Dışarıdan alınacak yardımlara ihtiyaç duymuyor ve bu da sistemin ek masrafları olmamasını sağlıyor.
  • Finansal işlemlerle ilgili en önemli sorunlardan birisi yüksek maliyetlerdir. Dash Coin, bu sorunu da çözdüğünü ve işlem maliyetlerini önemli ölçüde düşürdüğünü iddia ediyor.

Dash Coin, 2014 yılında çıktığından dolayı kripto para yatırımcıları tarafından yakından tanınıyor. Madenciliğini yapan veya yatırım aracı olarak kullanıcı sayısı oldukça fazla. Bu alanın önemli elemanlarından birisi ve gelecekte nasıl bir grafik izleyeceği şimdiden merak ediliyor.

 

Kaynak: Dash Coin Nedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.