Defi Nedir? Nasıl Çalışır?

0 9

Kripto paralarla birlikte tanıdığımız blockchain teknolojisi ve eşler arası ağlar, merkezi olmayan sistemlerin geliştirilmesine imkan veriyor. Bu ağlardan en dikkat çekici olanları ise Defi uygulamaları. Peki, Defi nedir? Nasıl çalışır? Bu soruların cevaplarını ve Defi ile ilgili bilinmesi gereken diğer hususları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Defi Nedir?

Defi ile ilgili açıklama yapmadan önce kripto para birimlerine değinilmesi faydalı olacaktır. Bitcoin ve Ethereum denildiği zaman birçok kişinin aklına bunların para birimi olduğu gelir. Ancak para birimi olmalarından daha önemli özellikleri var. Bunlar, aynı zamanda birer ağdır ve farklı kripto varlıkların oluşturulmasına imkan verir. Defi, işte burada bahsedilen ağlar sayesinde geliştirilmiştir.

Defi, merkezsiz finans sistemi olarak ifade edilebilir. Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiş olan Ethereum ağı üzerine inşa edilen Defi uygulamaları, merkezsiz bir yapıdadır. Bu durum ise merkezi yapıların sisteme müdahalesini engeller ve daha demokrat bir finansal sistem oluşur.

Defi denildiği zaman akla tek bir uygulama veya sistem gelmemelidir. Defi uygulamalarının sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Ancak bunlardan bazıları daha popülerdir ve daha fazla tercih edilir. MakerDAO, günümüzdeki en popüler Defi uygulamalarından birisidir.

Defi Nasıl Çalışır?

Defi, merkezsiz bir yapıdadır ve interneti olan herkes sisteme bağlanarak burada finansal işlemler yapabilir. Para transferi, borç verme, bankacılık işlemleri yapma ve borç alma gibi birçok yönü olduğu söylenebilir.

Günümüzde kullanılan merkezi yapıdaki finans sisteminin en önemli unsurlarından biri bankalardır. Bankalar, dünya genelindeki para arzını kontrol eder ve böylece finans dünyasına yön verir. Sistem her ne kadar günümüze kadar gelmiş olsa da, kendi içinde bazı eksikliklere ve dezavantajlara sahiptir. Defi ile bunların kalıcı olarak ortadan kaldırılması ve finansal sistemin daha etkili hale getirilmesi hedefleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.