Gut Diyeti Nedir?

Sağlıklı kilo vermek ve istediği fit vücuda kavuşmak isteyenler için Gut Diyeti hakkında bilgiler.

0 516

Eklem iltihabı olarak bilinir gut hastalığı günlük yaşamı oldukça zorlaştırabiliyor. Bu yüzden gut hastalarının tedaviye uygun bir gut diyeti yapmaları gerekiyor. Bu diyet sayesinde gut hastalığına karşı etkili önlemler alınabiliyor.

Gut Diyeti Nasıl Yapılır?

Gut hastalığında tüketilen bazı yiyecekler şikayetlerin şiddetlenmesine sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden gut hastalığının ürik asit yükselmesine neden olan yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Gut diyeti yapmak için tüketilmesi gereken ve tüketilmemesi gereken yiyecekler şunlardır;

Az yağlı süt, kahve, çay serbest bir şekilde tüketilebilir. Tam yağlı süt ve alkolden uzak durulmalıdır. Yağ günde en fazla 3 yemek kaşığı tüketilmelidir. Yağlı et sularından uzak durulmalıdır. Gut hastaları dilediğince meyve ve meyve suyu tüketebilir.

Ekmek olarak beyaz ekmek ya da mısır ekmeği tercih edilmelidir. Esmer ekmek veya çavdar ekmeği tüketilmemesi gerekir. Yumurta katı ve haşlanmış şekilde tüketilmelidir. Yumurtanın kızarmış halinden uzak durulmalıdır.

Unlu yiyecekler, pirinç, erişte, makarna ve şehriye serbesttir. Gut hastaları patates tüketebilir. Kuzu eti, az yağlı sığır eti, dana eti, hindi ne tavuk günde 60 gram ve altında tüketilebilir. Az yağlı beyaz peynir tüketilebilir.  Tam yağlı peynirlerden ise uzak durulması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.