İdo Nedir? Ne İşe Yarar?

0 8

Kripto paralarla ilgili projelerin hayata geçirilebilmesi için belli oranda likiditeye ihtiyaç olabiliyor. Böyle bir durumda geliştiriciler kendi imkanları ile likidite ihtiyacını karşılıyor veya fon toplama yoluna gidiyor. Fon toplarken de farklı yöntemler kullanabiliyor. İşte kullanılacak yöntemlerden birisi de IDO (Initial Dex Offering) adıyla bilinen merkeziyetsiz borsa teklifi yöntemidir. Peki, İdo nedir?

IDO Nedir?

Kripto para projelerinin uygulanması için gerekli olan para, yatırımcılar üzerinden farklı yollar ile toplanabilir. Yatırımcılar, projenin detaylarına göre projeye yatırım yapmaya veya yapmamaya karar verir. Eğer kripto para biriminin arkasında sağlam bir proje var ise fon toplamak kolay olur. Ancak burada doğru yöntemin de tercih edilmesi önemlidir.

Geçmişte fon toplamak için ICO yöntemi tercih edilirdi. Ancak bu yöntemin kendi içindeki eksiklikleri, dolandırıcılığı kolay hale getirdi ve birçok yatırımcı mağdur oldu. Buradaki eksikliklerin giderilmesi ve dolandırıcılık gibi olayların yaşanmaması için IDO geliştirildi. Burada herhangi bir aracı kullanılmadan fon toplanıyor ve bu da merkeziyetsiz olarak yapılıyor.

IDO, güvenliğin yanında farklı avantajları ile de dikkat çeken bir yöntem. Diğer yöntemlerde geliştiricilerin belli oranda bir ödeme yapması ve tokenin borsaya kabulünü beklemesi gerekiyor. Burada ise yüksek ödeme yapılması gibi bir durum yok. Ayrıca onay almak için beklenilmesi de gerekmiyor. Merkeziyetsiz borsada yapıldığından dolayı bu tür avantajlara sahip.

Fon toplayan geliştiriciler, bunun karşılığında yatırımcılara genellikle token verir. Yatırımlar da token toplayarak yapılır. Burada kullanılan yöntemin adil olmaması durumunda bazı özel yatırımcılar düşük fiyattan token toplar ve çok büyük karlar elde eder. Ancak IDO merkeziyetsiz olduğundan dolayı herkes token alabilir ve böylece daha adil bir durum ortaya çıkar.

IDO, hızlı bir ticarete de imkan veriyor. Merkeziyetsiz borsa sayesinde geliştiriciler tokenlerini hızlı bir şekilde yatırımcılara satabiliyor. Yatırımcılar da benzer şekilde ellerindeki tokenleri satabiliyor veya değerlenmesi için bekleyebiliyor. Genel olarak yatırımcıların IDO sonrasında ellerindeki tokenleri yüksek fiyatla sattığı ve buradan önemli oranda kar ettiği görülüyor. Bu durum, merkeziyetsiz borsa teklifine olan ilgiyi arttırıyor.

Kaynak: ido nedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.