İeo Nedir? Nasıl Çalışır?

0 11

Fon toplamak, kripto paraların artması ile yaygın hale gelen uygulamalardan biri. Fon toplamak için geçmişte farklı teknikler kullanılıyordu. Ancak eski tekniklerin dolandırıcılığa engel olamaması ve benzer nedenler, farklı tekniklerin geliştirilmesine neden oldu. IEO da işte bu şekilde bir teknik. Peki, İeo nedir? Nasıl çalışır?

IEO Nedir?

IEO, Initial Exchange Offering ifadesinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Anlamı ise ilk değişim teklifidir. Bu yöntem genel manada ICO ile benzerdir. Onun farklı bir türü olarak da ifade edilebilir. Bu yöntem de fon toplama sırasında geliştiricilerin token vermesini mümkün kılar. Böylece geliştiriciler, gerekli olan likiditeyi token vererek sağlamış olur.

Kripto paraların arkasındaki projelerin hayata geçmesi için ciddi anlamda nakde ihtiyaç olabiliyor. Böyle durumlarda yatırımcılar projeyi detaylı olarak inceliyor ve buradan edindikleri izlenime göre projeye yatırım konusunda karar alıyorlar.

Bu yöntem ile yatırımcılardan fon toplayan geliştiriciler, bunun karşılığında ise token veriyor. Yatırımcılar, bu sayede çok düşük karşılıklardan token alma imkanı elde ediyor. Daha sonra token fiyatı arttığında, ellerindeki tokenleri satarak önemli miktarlarda kar ediyorlar.

IEO Avantajları Nelerdir?

IEO, yakın zamanda kullanılmaya başlayan fon toplama sistemidir. Geçmişte kullanılan ICO, bir web sitesi üzerinden yürütülürdü ve dolandırıcılığa önemli ölçüde açıktı. Ancak buradaki işlemlerin tamamı bir borsa üzerinden gerçekleşir. Bu durum ise dolandırıcılık ihtimallerini önemli ölçüde ortadan kaldırır.

IEO ile fon toplamak isteyenler, bu işlemi yapmak için tokenlerini bir borsada listelemelidir. Listeleme yapacak olan borsa kendi itibarını korumak için token hakkında detaylı incelemeler yapıyor ve sorunlu olanların listelenmesine onay vermiyor. Bu noktada yatırımcılar açısından önemli bir avantaj var. Güvenilir olmayan veya yeterliliği bulunmayan tokenlerin listelenmemesi, dolandırılma risklerinin ve yatırımdan zarar etme olasılıklarının azalmasını sağlıyor.

IEO ile yapılan fon toplamadaki borsa onayının beklenmesi, geliştiriciler açısından ise dezavantaj. Bir borsanın onayının beklenmesi, merkeziyetsiz sistemin ruhuna uygun bir durum değil. Ancak günümüzde merkeziyetsiz borsalardaki işlem hacminin çok düşük olması, merkezi borsaların kullanılmasını adeta zorunlu hale getiriyor. Bunun sonucunda ise bahsedilen durum oluşuyor.

Kaynak: ieo nedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.